Vyhlásenie AVT k Svetovému dňu slobody tlače

Tlačová správa Asociácie vydavateľov tlače

Bratislava, 3. máj 2019

Tento rok si už 26-ty krát pripomíname 3.máj ako Svetový deň slobody tlače (World Press Freedom Day). Je to deň, kedy si uctievame základné princípy slobody tlače a slúži aj ako príležitosť informovať verejnosť o jej porušovaní.

Sloboda tlače je základným pilierom demokratickej spoločnosti a slobodná žurnalistika je kľúčom v boji proti dezinformáciám. Sloboda a bezpečnosť novinárov pri ich práci je prvoradá. Preto Asociácia vydavateľov tlače (AVT) s hlbokým znepokojením prijíma množiace sa informácie, ktoré po vražde novinára Jána Kuciaka prenikajú na verejnosť. V demokratickej spoločnosti je neprijateľné sledovanie novinárov, ohrozovanie ich slobody a bezpečnosti. Rovnako sú nežiadúce verbálne prejavy a ataky politikov podkopávajúce dôveru v médiá a prácu novinárov.

Aj každoročne zverejňovaný Index slobody tlače vypracovaný svetovou novinárskou organizáciou Reportéri bez hraníc, konštatuje opätovné prepadnutie Slovenska v rebríčku oproti minulému roku kedy sa Slovensko dostáva z 27. na 35. miesto. Správa spomína okrem vraždy Jána Kuciaka aj nevysvetliteľné zmiznutia ďalších 2 novinárov – Paľa Rýpala a Miroslava Pejka a akcentuje otázku bezpečnosti novinárov a ich zdrojov.

Asociácia vydavateľov tlače (AVT) viackrát vyjadrila vážne znepokojenie aj v súvislosti s najnovším vývojom v oblasti mediálnej legislatívy a svoj nesúhlas s predloženou novelou z dielne poslancov strany SMER, a to práve v čase keď sa tejto téme venuje pracovná skupina odborníkov v komisii zriadenej ministerkou kultúry, nominovanou za rovnakú stranu. A tak viac ako rok po vražde novinára na Slovensku nielen, že neplatia žiadne nové pravidlá na zvýšenie ich ochrany a zlepšenie postavenia, ale na programe dňa je na Slovensku snaha zvýšiť ochranu politikov a ich „právo na odpoveď“.

Spolu s poprednými európskymi a svetovými odbornými inštitúciami žiadame predstaviteľov vlády, poslancov NR SR a zástupcov vplyvných profesných zoskupení, aby sa tiež pridali k mottu tohtoročného World Press Freedom Day ktorým je „OBRANA ŽURNALIZMU“. Bez slobodných médií nie je totiž možná ani sloboda občanov.

 

Asociácia vydavateľov tlače

© Asociácia tlačených a digitálnych médií
GDPR