Demokratický politik „nedáva novinárov dole“
Asociácia tlačených a digitálnych médií – ATDM s údivom a pobúrením sleduje ťaženie predsedu OĽANO a ministra financií Igora Matoviča proti médiám a slobode prejavu na Slovensku. Matovič po mnohých predchádzajúcich verejných útokoch na novinárov v stredu 12.10. v diskusnej relácii Braňo Závodský naživo uviedol, že postupne „bude dávať dole novinárov“, ktorých si podľa neho je možné kúpiť na mesiac za 500 eur.
Slovo má veľkú moc a špičkoví politici by nemali zabúdať, že ich hlas má v spoločnosti veľkú váhu. Je neprijateľné, aby predseda najsilnejšej parlamentnej strany svojimi verejnými vyhláseniami podnecoval nenávisť a štval proti slobodným médiám. Rovnako chce Asociácia zdôrazniť, že považuje za neakceptovateľné, ak sa ktorýkoľvek predstaviteľ štátnych orgánov, či orgánov verejnej moci dopúšťa vo verejnom priestore útokov voči konkrétnym novinárom, či vydavateľom. Najmä ak takéto útoky majú charakter zovšeobecňujúcej kritiky a diskreditácie, ktorú je možné vnímať aj ako pokus o zastrašovanie médií a jednotlivých novinárov. Je priam ostudné, ak politik nevie zniesť kritiku a svoje ranené ego sanuje neospravedlniteľným maľovaním terčov na predstaviteľov médií. Nie je prípustné, aby sa demokratický politik uchyľoval k extrémistickej rétorike, ktorej jediným účelom je odvedenie pozornosti od vlastných zlyhaní útokom na kritické médiá. Človek, ktorý ako líder OĽANO sľuboval po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej zlepšiť na Slovensku podmienky pre novinársku prácu, dnes nepokryto vyvoláva nenávisť voči médiám. Zo sľubov, ktoré boli dané verejnosti ale aj EÚ neostalo nič, nahradila ich zloba a nenávisť.

Asociácia tlačených a digitálnych médií – ATDM zdôrazňuje, že modernú otvorenú spoločnosť nie je možné budovať metódami Igora Matoviča a jeho štvavými útokmi. Slobodné médiá od nežnej revolúcie stáli vždy neochvejne na strane pravdy, spravodlivosti a demokracie i keď počas vlád Vladimíra Mečiara ako aj Róberta Fica čelili mnohým vyhrážkam a útokom. Médiá sa nedajú zastrašiť ani dnes Igorom Matovičom.

Žiaľ nenávisť, ktorú aj on v záujme získania sporného politického prospechu roky šíri si už vyberá obete. Médiá neustúpia a budú naďalej plniť svoju neopomenuteľnú rolu v demokratickej spoločnosti. Je len smutné, že svojimi výrokmi Igor Matovič prekročil akúkoľvek akceptovateľnú hranicu a zaradil sa medzi osoby, ktoré viac nie je možné nazývať demokratmi.

 

predstavenstvo Asociácie tlačených a digitálnych médií – ATDM

© Asociácia tlačených a digitálnych médií
GDPR